SU VE İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ PROJESİ – WATER AND CLIMATE CHANGE PROJECT 💦

“Su yok. Hayat Yok. Mavi yok. Yeşil yok. ” – Sylvia Earle

Dünya Su Günü her yıl 22 Mart’ta tatlı suyun önemini vurgulamak için kutlanmaktadır. Uluslarası Hizmetler Vakıf Komitesi başkanımız Rtc. Bilgay Atış konuyla ilgili posterler hazırladı ve serbest zaman öldürmek için bir araya gelirken çok keyif aldık.🤘🏻

💦 SU VE İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ PROJESİ 💦

Dünyanın dikkatini çekmemiz gereken en önemli sorunlardan biri iklim krizi ve su sorunları.
Bugün yeterince önlem alamazsak gelecek nesilleri bekleyen büyük krizler için kitleleri uyandırmak bizlerin sorumluluğunda.
Bizlerse elimizden gelen desteği bu uğurda harcayacağız.
Su ve İklim değişikliği projesi ile bu farkındalık tohumlarını atmayı hedefliyoruz. Antalya Rotaract Kulübü ve projeye katılan diğer kulüpler hazırlamış oldukları sosyal medya posterleri ile bu sorunlara dikkat çekmeye çalıştık.
Dünya su gününde bizleri bekleyen sorunun çözümü için önlem almanın geç olmadığını vurgulamaya çalıştık.
Karachi Innovative Rotaract Kulübü – Bölge 3271 & Sylhet Rotaract Kulübü Supreme – Bölge 3282 çağrısı ile “Su ve İklim Değişikliği” temalı Dünya Su Günü kutlaması için hazırlamış olduğumuz posterimizi sosyal medyanın gücünü kullanarak yaymaya çalıştık.


“No water. No life. No blue. No green.” – Sylvia Earle

World Water Day is celebrated every year on March 22 to emphasize the importance of freshwater. Our International Services Committee President Rtr. Bilgay Atış has prepared posters on the subject and we enjoyed it as we come together to kill spare time.

💦 WATER AND CLIMATE CHANGE PROJECT 💦

One of the most important problems that we need to attract the attention of the world is the climate crisis and water problems.
If we do not take enough precautions today, it is our responsibility to awaken the masses for the great crises that await future generations.
We will spend our support for this purpose.
Thanks to the Water and Climate change project, we aim to sow these awareness seeds. We tried to draw attention to these problems with the social media posters they prepared by Antalya Rotaract Club and other clubs participating in the project.
We tried to emphasize that it is not too late to take measures to solve the problem that awaits us on World Water Day.
With the call of Karachi Innovative Rotaract Club – District 3271 & Sylhet Rotaract Club Supreme – District 3282, we tried to spread our poster that we prepared for the celebration of “Water and Climate Change” World Water Day.